YENİŞEHİR TİCARET BORSASI İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA BANKART BAŞAK TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALADI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Ziraat Bankası A.Ş. işbirliği ile 10 Aralık 2020 tarihinde işbirliği protokolü kapsamında ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkânı sağlamak, büyük bir tedarik zinciri kurmak amacıyla “Güvenli Ticaret Sistemi: Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Ürünü ” projesi hayata geçirilmiştir.
Söz konusu ürün ile Ziraat Bankası’nın üye işyeri ve kurumsal kart alt yapısı üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunulacak, böylece alıcı ve satıcılar kendi nakit akışlarına uygun ödeme takvimi oluşturulabileceklerdir.
Ayrıca sisteme katılan alıcı ve satıcılar kendi aralarındaki ticareti, kartlı ödeme sistemi üzerinden güvenli bir şekilde yapabileceklerdir. Böylece, alıcılar ürün ve hammaddeye daha hızlı ulaşabilecek, alıcı ve satıcı arasındaki tahsilat riski ortadan kalkacak ve iş süreçlerinde sadeleşme ile etkin maliyet yönetimi sağlanacaktır.
Bu kapsamda Yenişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Saim Bolaca ile Ziraat bankası Şube Müdürü Turgut Sarıkurt arasında 18.12.2020 tarihinde Ticari Mal Alım-Satımlarında Kolay Finansman İçin İşbirliği Protokolü İmzalanmıştır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü̈ Hüseyin Aydın’ın katılımıyla tanıtımı gerçekleştirilen Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesi’nin ülkemize ve tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.
Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.
Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:
• Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi
• Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı
Ürünün alıcılar açısından faydaları:
• Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı
• Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması
• Artan kredi limitleri
Sistem:
Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.
– Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.
– Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.
Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir.
o Esnek vade seçeneği
o Eşit taksit seçeneği
• Örnek olarak;
Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,
Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.
• Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.
• Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.
• Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.
• Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.